robert

About robert

This author has not yet filled in any details.
So far robert has created 10 blog entries.

Co zrobić z wnioskiem o wydanie dokumentacji medycznej osoby zmarłej w latach 90-tych, kiedy nie była wymagana zgoda pacjenta na takie udostępnianie?

2018-11-29T15:32:12+00:00

Czy pacjentowi, który złożył wniosek o wydanie dokumentacji medycznej jego żony zmarłej w 1990 r., w przypadku braku upoważnienia, należy wydać tę dokumentację czy też nie? W latach 90-tych nie była pobierane zgody od pacjenta. Czy do takiego wniosku należy stosować obecnie obowiązującą u.p.p.?   Zgodnie z przepisem art. 26 ust. 2 ustawy z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta [...]

Co zrobić z wnioskiem o wydanie dokumentacji medycznej osoby zmarłej w latach 90-tych, kiedy nie była wymagana zgoda pacjenta na takie udostępnianie?2018-11-29T15:32:12+00:00

Czy jednostkę medycyny pracy należy traktować jako odbiorcę danych w procesie rekrutacji ?

2018-11-05T12:19:01+00:00

Kandydat do pracy na dane stanowisko wyłoniony spośród innych jest kierowany do medycyny pracy na badania wstępne. W tym momencie nie jest jeszcze pracownikiem. Czy jednostkę medycyny pracy należy w tym przypadku traktować jako odbiorcę danych w procesie rekrutacji i umieszczać informację o tym w obowiązku informacyjnym w kategorii odbiorca danych z ewentualnym zastrzeżeniem, że [...]

Czy jednostkę medycyny pracy należy traktować jako odbiorcę danych w procesie rekrutacji ?2018-11-05T12:19:01+00:00

Z czego wynika obowiązek wydawania wyników badań pacjentom?

2018-10-08T09:47:24+00:00

Kto ponosi koszty wysłania pocztą wyników badań pacjentowi - przychodnia, które je wydała czy pacjent? Z jakich przepisów wynika obowiązek umożliwienia pacjentowi odbioru wyników badań nie tylko osobiście, ale również przez pocztę? Pytanie skłania do nieco szerszej analizy jego przedmiotu. Co do zasady bowiem nie praktykuje się w obecnym stanie prawnym wydawania wyników badań pacjentom. [...]

Z czego wynika obowiązek wydawania wyników badań pacjentom?2018-10-08T09:47:24+00:00

Monitoring wizyjny własnej posesji,a RODO.

2018-10-03T10:36:59+00:00

Czy wykorzystywanie monitoringu wizyjnego na zewnątrz swojej posesji przez użytkownika prywatnego, musi spełnić obowiązki wynikające z RODO? Czy konieczne jest wywieszenie klauzuli informacyjnej? W świetle art. 2 ust. 2 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego [...]

Monitoring wizyjny własnej posesji,a RODO.2018-10-03T10:36:59+00:00

Czy osoba zniesławiona w Internecie ma prawo żądać od administratora portalu dostępu do danych osobowych osoby, która dopuściła się czynu?

2018-09-25T19:22:05+00:00

Jeśli osoba zniesławiona bądź znieważona w Internecie chce złożyć prywatny akt oskarżenia, to czy może sama uzyskać od administratora portalu dane osoby (bądź inne dane identyfikujące - IP), która ją zniesławiła? Czy obecny stan prawny pozwala prokuratorowi odstąpić od wszczęcia z urzędu postępowania o czyn ścigany z oskarżenia prywatnego, powołując się na tzw. interes społeczny, [...]

Czy osoba zniesławiona w Internecie ma prawo żądać od administratora portalu dostępu do danych osobowych osoby, która dopuściła się czynu?2018-09-25T19:22:05+00:00

Czy klub muzyczny może zamieszczać na swojej stronie internetowej zdjęcia uczestników imprezy

2018-09-18T10:23:09+00:00

Czy w świetle RODO klub muzyczny, który organizuje cotygodniowe imprezy może zamieszczać na swojej stronie internetowej lub profilu na Facebooku zdjęcia uczestników tej imprezy? Czy do zamieszczenia takich zdjęć obligatoryjna jest indywidualna zgoda uczestnika imprezy?   ODPOWIEDŹ Klub muzyczny będzie musiał uzyskać zgodę osób widocznych na zdjęciach na rozpowszechnianie ich wizerunku. Na wstępie należy wskazać, [...]

Czy klub muzyczny może zamieszczać na swojej stronie internetowej zdjęcia uczestników imprezy2018-09-18T10:23:09+00:00

Czy konieczne jest szyfrowanie podczas przesyłania dokumentów drogą elektroniczną ?

2018-09-10T11:20:16+00:00

Czy na gruncie RODO oraz ustawy o ochronie danych osobowych, w sytuacji gdy odbiorca wyrazi pisemną zgodę na wysyłanie faktur albo innych dokumentów zawierających dane osobowe za pośrednictwem poczty elektronicznej w formacie PDF (bez szyfrowania), a także wyrazi zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji umowy, czy w takim stanie będzie to prawidłowe działanie w [...]

Czy konieczne jest szyfrowanie podczas przesyłania dokumentów drogą elektroniczną ?2018-09-10T11:20:16+00:00

Przetwarzanie danych osobowych za pomocą narzędzi chmurowych Google czy iCloud

2018-09-05T08:51:17+00:00

Czy dopuszczalne jest przetwarzanie danych osobowych za pomocą narządzi chmurowych Google i iCloud? Czy wystarczającą podstawą do korzystania z narzędzia przekazującego dane do państwa trzeciego będzie sprawdzenie czy zawarta jest umowa Privacy Shield czy może konieczne będzie również zawarcie umowy powierzenia np. poprzez akceptację regulaminu (Google nie umożliwia zawarcia takiej umowy dla usług bezpłatnych, które [...]

Przetwarzanie danych osobowych za pomocą narzędzi chmurowych Google czy iCloud2018-09-05T08:51:17+00:00

Obowiązek informacyjny w procesie rekrutacyjnym zgodnie z art. 13 RODO

2018-08-24T07:32:49+00:00

Czy podczas procesu rekrutacyjnego od kandydatów do pracy należy uzyskać oświadczenia, że został wobec nich wypełniony obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 RODO? Odpowiedź: Administrator jakim w danym przypadku jest potencjalny pracodawca kandydatów do pracy, musi zrealizować obowiązek informacyjny, niekoniecznie odbierać w tym zakresie pisemne oświadczenie kandydata do pracy. Takie działanie podmiotu danych osobowych nie [...]

Obowiązek informacyjny w procesie rekrutacyjnym zgodnie z art. 13 RODO2018-08-24T07:32:49+00:00

Czy realizując umowę z NFZ można kserować dowód tożsamości pacjenta?

2018-08-14T09:53:59+00:00

Czy realizując umowę z NFZ można kserować dowód tożsamości pacjenta? Czy istnieje przepis prawny, który nadaje uprawnienie lub upoważnia świadczeniodawcę realizującego umowę z NFZ do kserowania dowodu osobistego pacjenta lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość świadczeniobiorcy np. paszport (w sytuacji gdy pacjentem jest cudzoziemca pochodzącego np. z Ukrainy)?   Odpowiedź na pytanie: Z uwagi na to, że zarówno [...]

Czy realizując umowę z NFZ można kserować dowód tożsamości pacjenta?2018-08-14T09:53:59+00:00